In the providence of God, Glory Christian Church formally incorporated and began in the summer of 1998. GCCSD sprang out of the prayers and belief of a group of Chinese Christians that there was a need to establish a unique community church in San Diego, a church that would glorify God by being faithful to His Word as well as cater to the spiritual needs of Chinese immigrants and their English speaking offspring.There was also a hope held by founding members of GCCSD that we would fulfill the Great Commission of our Lord, Jesus Christ and expand our ministries to Asian Americans and others in our community. 

Rev. William A. Dale joined GCCSD as our first senior pastor in September, 1998 and established the structure of GCCSD. He started Friday Evening Bible Studies at First Baptist Church on Governor Drive on August 7, 1998, and weekly Sunday worship at Miramar College on December 6, 1998.

A steady growth followed, attracting both Mandarin speaking families and cross-cultural married couples. Activities designed to meet the needs of specific groups began to be incorporated in annual planning. GCCSD started operating with a full board, under the guidance of the senior pastor, and developed specific ministries catering to various language, age, and spiritual needs.

After several months of searching, GCCSD moved to Activity Road in October, 2000. At this location, GCCSD provided weekly Sunday services in English and Mandarin as well as Bible study and fellowship meetings. We also conducted seminars and workshops, communions, baptisms, evangelistic meetings, mission conferences, and many other events. 

Rev. Dale completed his ministry at GCCSD on June 23, 2002. Shortly afterwards, Dr. Gee Lowe accepted the calling and became GCCSD's second pastor. Dr. Lowe was ordained on Jan. 12, 2003. Rev. Lowe brought the following vision to GCCSD:

  • A Bible teaching center
  • A caring center
  • A vibrant worship center
  • An active missions center

By the grace of the Lord, under Rev. Lowe's leadership, GCCSD became more active in our missions efforts. We grew from a church which supported missions through prayers and financial offerings to one that actively participated in the mission field and one that responded to the needs of local communities. Rev. Lowe completed his ministry at GCCSD on March 23, 2008.

      After Rev. Gee completed his ministries in GCCSD, Pastor Joe Wong accepted the position of Interim Pastor and the church called Emilian Mihet as our Youth Minister on November 1, 2009. Pastor Mihet served GCCSD until September 30, 2012. In October 2011, Rev. Aaron Lee became GCCSD's 3rd Pastor and has been serving in this capacity. Due to the growing needs of the English congregation, Pastor Ming Yang took the position of Interim English Pastor until we called Pastor Dalon Chin as our English Pastor on July 1, 2014. As the church recognized the importance of caring for our congregation and community, Pastor Ming Yang transitioned to the position of Caring Pastor on November 1, 2014. 

 
Go to top